Letiště Jihlava

Počátky leteckého provozu aeroklubu lze nalézt na původním svahovém letišti Bílý Kámen, kde se v r.1945 konal pod vedením pozdějších dlouholetých instruktorů plachtařský kurz A-B. První starty na letišti v Henčově se uskutečnily v r.1950 na SG-38 Schulgleiter. Na letiště byl přestěhován původní dřevěný hangár, v padesátých letech byl postaven nový zděný a postupně bylo dobudováno celé letiště.


Letadlový park se postupně doplňoval a rozšiřoval. Jeho základ tvořily známé a slavné typy Z-24 Krajánek, VT-125 a VT-425 Šohaj, VT-16,116 Orlík, L-13 Blaník, z motorových letadel Piper Cub, letouny řady Trenér a Zlín, Aero 45, L-60 Brigadýr a další.


Tolik tedy ze stručné historie a jaká je současná tvář aeroklubu?

Především se snažíme navázat na úspěchy a dobré jméno aeroklubu let minulých. Naše letiště zůstává i nadále základnou pro činnost motorového létání, bezmotorového létání a parašutismu, dále při aeroklubu pracuje modelářský klub a klub ultralehkého létání. Motorový odbor v současné době využívá letoun L-60. Činnost motorářů se především soustřeďuje na zabezpečení výsadkových letů pro parašutisty.

Největší a také nejaktivnější odborností je již tradičně bezmotorový odbor. Výkonné sportovní plachtění má v Jihlavě své kořeny ještě z dob dávno minulých, kdy se jihlavští piloti aktivně zúčastňovali nejrůznějších plachtařských soutěží. Na někdejšího reprezentanta Bronislava Navrátila navázal začátkem 80.let Miloš Dedera, několikanásobný mistr republiky a mnohaletý reprezentant.

V současnosti vlastníme dva větroně L-13 Blaník, dva VSO-10, jeden kluzák ASW-15 a VT-116 Orlík II a jeden motorizovaný větroň L-13 SE Vivat. Ve své činnosti se kromě běžných výcvikových letů i nadále většina pilotů věnuje plachtařským přeletům. A právě zde dochází v posledních letech k oživení o čemž svědčí i stále větší počet pilotů, znovu se zapojujících do bodování v celostátní plachtařské soutěži. Kromě vlastního létání vyvíjí bezmotorový odbor i další činnosti.

K divácky nejpřitažlivějším leteckým sportům patří parašutismus. V uplynulých letech patřila naše parašutistická škola mezi nejlepší v republice, o čemž svědčí nemalý počet reprezentantů, rekrutovaných právě z řad jihlavských aeroklubáků. Naši parašutisté se snaží navázat na dřívější úspěchy, pokračovat ve výcviku a udržovat vysokou sportovní úroveň. Jihlavské veřejnosti to často dokazují svými propagačními seskoky při různých sportovních a společenských akcích. Patří k nim pořádání plachtařských soutěží, z nichž se několikrát konalo zejména Mistrovství České republiky.

Podobně jako ostatní aerokluby, potýká se i náš s celou řadou problémů, které přináší dnešní doba. Naším prvořadým zájmem však i nadále zůstává zpřístupnění všech leteckých sportů co nejširšímu okruhu zájemců, především mladým lidem. Jedině jejich výchovou lze i nadále udržovat kvalitní členskou základnu a znovu oživovat činnost všech odborností tohoto krásného a zároveň náročného sportovního odvětví.